Září 2009

co jíst před sportem?

11. září 2009 v 18:56 Zdravý styl života
Co jíst před sportem? Důležitá je ale doba, kdy se najíte. Uvádí se hodina před cvičením. Když dopředu víte, že cvičení bude trvat méně než jednu hodinu, je dobré dát přednost lehce stravitelným potravinám, jako je celozrnné pečivo, těstoviny a nízkotučné potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Rozhodně si nedávejte potraviny, které mají vysoký glykemický index jako brambory nebo rýže. Vyhněte se slazeným nápojům. Před klasickým cvičením... Že se před cvičením nevyplatí jíst jídlo obsahující příliš velké množství bílkovin, potvrzuje i Nikola Hanyšová, odbornice v oboru dietologie. "Před cvičením si nedávejte jídlo obsahující více než 15 g bílkovin, protože ho budete trávit minimálně dvě až tři hodiny. Pokud chcete podat dobrý fyzický výkon za krátkou dobu, pak si dejte pozor i na složené sacharidy, kterými jsou např. ovesné vločky, luštěniny...," radí Nikola a dodává: "Při trávení jakéhokoli složitějšího jídla nastává zvýšení průtoku krve do trávicího systému, což podporuje vstřebávání výživných látek. S tím se snižuje množství krve dodávané do svalů, což vysvětluje snížení účinnosti cvičení během této doby, navíc vláknina způsobí pomalejší nástup sacharidů do krve, což je výhodné při delším tréninku, nikoli pro redukční cvičení." S tučnými jídly je to stejné. Podle Nikoly byste měli větší jídla jíst nejméně 3 hodiny před tělesnou zátěží a menší jídlo s nízkým obsahem sacharidů (cca 20 g), bílkovin (do 10g) a tuku (5-10 g) přibližně 1,5 hodiny před cvičením. Velmi záleží na tom, co od cvičení očekáváte. Abyste ochránily svalstvo během cvičení, je dobré dodat tělu během cvičení a po cvičení tzv. větvené aminokyseliny (chrání svalovou hmotu před devastací). V obchodě je seženete pod názvem BCAA. Když sportujete jen rekreačně Je možné, že se ale chcete věnovat sportu spíše rekreačně. V takovém případě není nutné investovat peníze do doplňků stravy a vystačíte si i s běžně dostupnou stravou. Po aerobní aktivitě, kdy dochází hlavně ke spalování tuků, je dobré nechat tělo zklidnit, dejte tělu čas na strečink, uvolnění a až po přibližně 30 minutách zvolte pevné jídlo. "Když se trefíte do termínu, kdy je čas na hlavní chod, klidně si dejte hlavní jídlo, přičemž se snažte dodržet tzv. zdravý talíř (1/2 talíře tvoří zelenina, 1/4 talíře příloha a 1/4 bílkoviny). Sacharidy se po cvičení stanou pouze zdrojem energie pro svaly, kdy spolu s bílkovinami pomáhají k lepší regeneraci a tvorbě svalové hmoty," dodává Nikola Hanyšová. Jestliže jste cvičila ve večerních hodinách a chystáte se ke spánku, měla byste omezit množství sacharidů a doplnit jen dobře stravitelné bílkoviny.

Skvělé recepty na zahnání vlčího hladu

11. září 2009 v 18:42 Zdravý styl života
Jablečný celozrnný závin s jogurtem

Přísady: 200 g hladké mouky, 200 g celozrn. mouky,1 Hera nakrájená, 1 ks vejce,sůl, sójové vločky, 100 g rozinek, bílý jogurt, 1 kg jablek
Jak na to: Přísady zadělejte na vále a posypejte sójovými vločkami.Pak do nich zabalte nastrouhaná jablka a rozinky a mírně upečte-já to vždycky odhadujuLaughing

Vločkové pusinky

Přísady: 200 g ovesných vloček, 100g Hery, 1 ks vejce, 100g hnědého cukru a 200 g celozrnné mouky
Jak na to: Vše smíchejte dohromady v tuhé těsto a udělejte z něj malé kuličky (ne zas tag maléLaughing).Potom kuličky opatrně položte na vymaštěný plech a upečte.

Ovesné koláčky

Přísady: 260-280 g pražených ovesných vloček,120 g Hery, 2 žloutky a cca 130 g medu
Jak na to: Nasekejte rozinky a z přísad zadělejte těsto.Poté vymodelujte malé koláčky,do kterých doprostřed posaďte jednu nebo dvě rozinky.
(Jestliže se vám těsto bude lepit, podsypte jej moukou!!!)
P.S.: Tyhle koláčky vydrží fakt dlouho!

Dobrou chuť!