Box obecné info + nějaké fota

21. ledna 2007 v 18:19 |  Bojové sporty

Box

Základní charakteristika
Box je bojový sport, při němž se soupeři snaží udeřit protivníka pěstmi. Povoleny jsou údery do přední části hlavy a těla od pasu nahoru. Je to sport náročný na sílu, postřeh, vytrvalost a rychlost. Box se odehrává v boxerském ringu. Boxeři mají speciální boxerské rukavice, které používají k úderům soupeře. Cílem boxera je porazit soupeře na body ve stanovený čas, nebo soupeře knock-outovat (K.O.), což znamená že soupeř není schopen vstát a dále boxovat.
Ring
Ring má čtvercový tvar s rozměry od 4,9 m do 6,1 m. Rohové sloupky jsou z takových materiálů, aby se sportovci nemohli nijak zranit.
Boxeři
Sportovci mají lehké boty bez podpatků, trenýrky nepřesahující kolena a tílko kryjící hruď a záda. V profiringu není tílko třeba. Borci musí mít tvrdý suspensor a musí používat chránič zubů. Obě ruce mají boxeři ovázány elastickým obinadlem a chráněny boxerskými rukavicemi. V amatérských soutěžích se používají i chrániče hlavy. Před každým zápasem nebo turnajem se musí všichni boxeři podrobit lékařské prohlídce a úřednímu zvážení, protože každý boxer smí nastoupit dle své váhy pouze v určité váhové kategorii.
Zápas
Při mistrovství světa, olympijských hrách, mistrovství kontinentů a jiných mistrovstvích se musí boxovat čtyři kola po dvou minutách s jednominutovou přestávkou mezi jednotlivými koly.
Boxeři mohou své údery provádět pouze rukavicemi, a to tak, že boxují se zavřenou pěstí. Své údery musí směřovat na soupeře od pasu nahoru.
Pokud boxer použije nedovolený způsob boje, může ho rozhodčí upozornit, nebo napomenout, nebo rovnou diskvalifikovat. V jednom zápase může být borec napomínán pouze třikrát. Třetí napomenutí znamená automaticky diskvalifikaci.
Nedovolené způsoby boje:
 • úder pod pas nebo držení pod pasem, podrážení, kopnutí nebo strkání nohou či kolenem
 • údery vedené hlavou, ramenem, předloktím nebo loktem, tisknutí soupeřova krku
 • údery otevřenou rukavicí, vnitřní stranou rukavice, zápěstím nebo hranou ruky
 • údery do zad soupeře a zvláště každý úder do šíje nebo temene hlavy a údery na ledviny
 • útok na soupeře, který je na zemi nebo se právě zvedá
 • útočit a soustavně se přidržovat provazů
 • shýbání se pod pás soupeře
 • držení
 • úplně pasivní obrana
Bodování
Zápas pečlivě sledují bodoví rozhodčí, kteří sedí odděleně od diváků a navzájem od sebe. Tito rozhodčí navzájem zapisují jednotlivé body na bodovací lístky, které se po skončení utkání předají předsedovi komise, který výsledky oznámí hlasateli. Při vyhlašování vítěze ringový rozhodčí zdvihne do výšky ruku toho, kdo zvítězil.
Při bodování se sleduje, kolik boxer zasadil dovolených úderů. Každý úder, který má mít bodovací hodnotu, musí dopadnout přímo kloubovou částí sevřené rukavice na některou přední nebo postranní část hlavy nebo těla od pasu nahoru.
Vítězem se stává ten, koho většina bodových rozhodčích označila jako vítěze.

Vlastnosti

 • Bojový Bojový
 • Individuální Individuální

Odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama